ایران چه خبر؟چه خبر؟

کودکستان‌های ۵ ستاره تهران، مخصوص ژن‌های خوب!

روزنامه شهروند – پریسا اسلام‌زاده: سینمای اختصاصی برای اکران انیمیشن ویژه کودکان، باغ‌وحش و دریای شبیه‌سازی‌شده، ویزیت‌های مستمر روانشناسان کودک و مربی ورزشی اختصاصی بخشی از امکانات مهد‌های کودک لاکچری در تهران است. مهد‌های معروفی که پوستر‌های بزرگی از سلبریتی‌ها و بچه‌هایشان به در و دیوارهایشان چسبانده‌اند و گاهی یک شهر کوچک را تداعی می‌کنند. آن‌ها به جز شهریه‌های ماهانه‌ای که گاه تا دو برابر حقوق کارگران می‌رسد، هزینه‌های جانبی زیادی برای والدین دارند، هزینه‌هایی مثل کلاس‌های زبان، شاهنامه‌خوانی و نقالی، کلاس‌های ورزشی، هزینه جشن‌ها و مراسم ویژه و…

مهد‌های خوب برای ژن‌های خوب!

آموزش صخره‌نوردی و باله

استخر آبگرم سرپوشیده، سالن ورزشی چندمنظوره مجهز به دیواره سنگ‌نوردی، اتاق تکواندو، ژیمناستیک، اسکیت و شطرنج، آموزش باله، زبان انگلیسی و فرانسه و آموزش موسیقی با ساز‌ها و مهارت‌های گوناگون، تنها بخشی از امکانات یک مهدکودک در خیابان فرشته است.

فرقی هم ندارد که فرزند شما چند ساله باشد، حتی اگر تاکید کنید که نمی‌خواهید فرزند ٣ ساله‌تان از این سن آموزش ٢ زبانه ببیند و صخره‌نوردی یاد بگیرد، شما را قانع می‌کنند که صلاح کودک‌تان را بهتر از شما می‌دانند.

مسئولان این مهدکودک که تا چند سال پاتوق سلبریتی‌های سینما و فرزندان‌شان بود، از ۴ ستاره‌بودن مهدشان به شما می‌گویند، این درحالی است که این مهد تحت نظارت سازمان بهزیستی قرار ندارد و به صورت خصوصی فعالیت می‌کند. وقتی از شهریه‌های این مهدکودک سوال می‌کنم، خانم منشی پاسخ می‌دهد: «مهدکودک ما در ابتدای ثبت‌نام برای همه کودکان یک‌میلیون تومان است، اما برنامه فوق‌برنامه و آموزش‌های خاص به این شهریه می‌افزاید و قیمت را بالاتر می‌برد.» در واقع شما برای ثبت‌نام فرزندتان در این مهدکودک دست‌کم باید ماهیانه یک‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان هزینه کنید، اما خب در مقابل فرزندتان از ٢سالگی شروع به یادگیری انواع زبان‌ها می‌کند و همزمان تکواندو، ژیمناستیک، شطرنج، اسکیت و صخره‌نوردی هم یاد می‌گیرد و همه فن حریف می‌شود!

باغ‌وحش و دریا در مهدکودک!

یکی از مهدکودک‌های معروف در زعفرانیه است. آن‌قدر معروف که حتی خانواده‌هایی که محل سکونت‌شان در زعفرانیه نیست، برای ثبت‌نام فرزندان خود به این مهد مراجعه می‌کنند. اگر بخواهید فرزندتان را در این مهد معروف ثبت‌نام کنید، حتما باید از چند ماه قبل رزرو کنید تا شرایط‌تان بررسی شود، چون هر کودکی و البته هر خانواده‌ای نمی‌توانند به راحتی در این مهد ثبت‌نام کنند. ابتدا باید مشخص شود که شما از چه قشر و طبقه خانوادگی هستید و بعد از آن فرزندتان را برای ثبت‌نام قبول می‌کنند.

آموزش ٢ زبان و انواع ورزش‌ها از معمولی‌ترین امکاناتی است که این مهدکودک برای شاگردانش درنظر گرفته است. در این مهد بچه‌ها هر هفته توسط روانشناسان کودک ویزیت می‌شوند که البته ویزیت روانشناسان هزینه جداگانه دارد. هر نیم ساعت ویزیت کودکان توسط روانشناس‌های مرکز بین ١۵٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان هزینه و تایم ویزیت کودکان بستگی به نظر والدین دارد.

مهد‌های خوب برای ژن‌های خوب!

یکی از جالب‌ترین دکور‌هایی که برای بازی‌کردن بچه‌ها درنظر گرفته شده، فضایی است که به قول خود مسئولان این مهد «دریای شبیه‌سازی‌شده» برای بچه‌ها است که البته نمونه‌های این زمین بازی در اغلب شهربازی‌های رو بسته تهران وجود دارد و تنها ویژگی آن این است که بچه‌ها بازی کردن با شن‌های لب دریا را یاد بگیرند.

یکی دیگر از امکانات عجیب این مهدکودک که در تبلیغات آن هم نقش مهمی را بازی می‌کند، داشتن باغ‌وحش است! البته حیوانات این باغ‌وحش کوچک محدود به جانورانی است که بچه‌ها می‌توانند به‌عنوان حیوان خانگی داشته باشند. لاکپشت، همستر، خرگوش و خوکچه هندی ازجمله حیواناتی است که در این مرکز نگهداری می‌شود و بچه‌ها می‌توانند آن‌ها را از نزدیک ببینند و لمس کنند.

مربی اختصاصی برای بچه‌های شما

علاوه بر این، در این مهدکودک جشن‌های مختلفی به بهانه پایان سال، شب یلدا، ولنتاین، چهارشنبه‌سوری، کریسمس و عید نوروز برگزار می‌شود که البته هزینه برگزاری این مهد‌ها برعهده والدین است و جدا از شهریه حساب می‌شود. هزینه برگزاری هر جشن که معمولا در آن لباس‌های ویژه برای بچه‌ها تهیه می‌شود و شامل میوه، کیک، شیرینی، غذا و هدیه است، گاهی تا ٢‌میلیون تومان می‌رسد. این درحالی است که شهریه ماهانه این مهدکودک هم از ٢‌میلیون تا ٣‌میلیون تومان است که براساس امکاناتی که بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند و این‌که در کدام کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام می‌شوند، متغیر خواهد بود. به عنوان مثال اگر بخواهید فرزندتان مربی شنای اختصاصی داشته باشد، باید ماهیانه ۶٠٠ تا ٨٠٠‌هزار تومان هم پرداخت کنید، چون آموزش‌های اختصاصی هزینه جداگانه‌ای می‌طلبند. براساس شهریه‌های این مهد، اگر بخواهید فرزندتان را در این مهدکودک لاکچری و خاص ثبت نام کنید، باید دست‌کم برای هر‌سال ٣٠‌میلیون تومان هزینه کنید.

ستاره‌های ورزش و سینما بچه‌هایشان را به ما می‌سپارند!

یکی دیگر از مهدکودک‌های گرانقیمت و به اصصلاح لاکچری تهران، در منطقه سعادت‌آباد قرار دارد. محله‌ای که تعداد زیادی از بازیگران و فوتبالیست‌های مشهور و البته پولدار در این محله زندگی می‌کنند و به همین دلیل این مهدکودک ۵ستاره از معروف‌ترین مهد‌های تهران است و یکی از جمله‌های کلیدی در تبلیغات آن این است که ستاره‌های سینما و ورزش فرزندان خود را برای تربیت و آموزش به این مهد می‌سپارند.

داخل مهد هم که بشوید، عکس‌های زیادی از سلبریتی‌ها با فرزندان‌شان می‌بینید که در این مهد گرفته شده نه به قصد یادگاری بلکه برای تبلیغ.

والدینی که سوءپیشینه دارند، بچه‌هایشان ثبت‌نام نمی‌شوند

یکی از جالب‌ترین کار‌هایی که در این مهد انجام می‌شود این است که حتما باید درباره والدین تحقیق شده تا مشخص شود که آن‌ها سوءپیشینه ندارند و افراد موجهی هستند تا بتوانند فرزندشان را در این مهد ثبت‌نام کنند. این مهد مجهز به دوربین مداربسته است که خانواده‌ها می‌توانند فرزندان‌شان را از طریق همین دوربین‌ها در منزل یا محل کار خود ببینند. براساس ادعای مسئولان این مهد، متد‌های تربیتی آن‌ها براساس آخرین متد‌های پرورش کودکان در اروپاست که فلسفه آن رشد همزمان هوش و سلامت هیجانی و اجتماعى کودک است.

مهد‌های خوب برای ژن‌های خوب!

سینمای اختصاصی در مهدکودک

در این مهد آموزش‌های خاص سفالگری و مجسمه‌سازی به بچه‌ها داده می‌شود و از کودکان تست هوش گرفته می‌شود تا طبقه‌بندی شوند. یکی دیگر از امکانات جالب این مهد برای بچه‌ها مجهزبودن آن به سیستم سینمایى مولتى مدیا است که برای استفاده از آن از والدین هزینه جداگانه گرفته می‌شود. اکران فیلم‌ها و انیمیشن‌های روز دنیا برای گروه سنی بچه‌ها در این سینمای ویژه انجام می‌شود و هزینه بلیت آن بین ٧٠ تا ١٠٠‌هزار تومان است. در این مهد برای بچه‌ها شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی هم انجام می‌شود که طبق ادعای مسئولان آن، برای اولین‌بار در مهدکودک‌های تهران این اتفاق رخ می‌دهد. شهریه‌های این مهد ماهانه ٢میلیون تومان است و هزینه‌های جانبی مثل اردورفتن و استفاده از امکانات ورزشی به‌طور جداگانه محاسبه می‌شود و گاهی نرخ شهریه‌ها به ماهی ٣میلیون تومان هم می‌رسد.

نرخ مصوب شهریه مهد‌های کودک چقدر است؟

مهد‌های کودک درحالی اقدام به گرفتن شهریه‌های چند‌میلیون تومانی از خانواده‌ها می‌کنند که چندی پیش سازمان بهزیستی شهریه مصوب سال‌جاری مهد‌های کودک به تفکیک محل (مرکز استان و مناطق/ شهرستان) و نوع فعالیت را اعلام کرد. بر این اساس، بیشترین شهریه‌ها را مهدکودک‌های منطقه شمیرانات برای نگهداری نوزادان تا کودکان ٢ساله به صورت تمام‌وقت می‌توانند دریافت کنند که مبلغ این شهریه ۶١٨‌هزار تومان است.

شهریه بقیه مهدکودک‌های سطح استان تهران بین ١٨٣ تا ۴۴٠‌هزار تومان است که براساس مناطق و سن کودکان لحاظ می‌شود، ضمن این‌که در ابلاغیه‌های سازمان بهزیستی به مهدکودک‌ها، آن‌ها مجاز هستند در طول هرماه درصورت داشتن برنامه‌های فوق برنامه فقط ١٠‌درصد به شهریه اضافه کنند. با این حال ظاهرا برخی مهدکودک‌ها در شمال شهر از این میزان شهریه‌ها و قوانینی که برای آن‌ها درنظر گرفته شده تبعیت نمی‌کنند و البته کسی هم نیست که خواستار پاسخگویی مهد‌های قانون‌شکن باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن