خواندنی ها

قدکوتاه‌ترین انسان‌های دنیا

ذهن‌های بزرگ لزوما در بدن‌های بزرگ نیست و گاهی افرادی با بدن‌های کوچک توانسته اند به شهرت و ثروت‌های فراوانی برسند. در این مطلب ما به معرفی کوتاه قد‌ترین افراد جهان می‌پردازیم که تعدادی از آن‌ها با وجود این نقض توانسته اند حتی جز کارآفرینان و نویسنده چندین کتاب باشند.

کوتولگی ناشی از یک سری اختلالات استخوانی است که مانع از رسیدن فرد به اندازه طبیعی و کامل می‌شود و در فرد هورمون‌های رشد به اندازه کافی تولید نمی‌شود. بدون توضیحات اضافه در ادامه به معرفی ۹ مورد از کوتاهترین افرادی که تا به حال زندگی کرده اند می‌پردازیم. پس در ادامه با برترین‌ها همراه باشید.

۹- لین یو چی – ۶۷.۵ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

لین یو چی رکورد دار سابق کوتاه قد‌ترین فرد جهان در گینس بود. او به عنوان نویسنده و فعال اجتماعی در تایپه در کشور تایوان، جایی که زندگی می‌کند، کار می‌کند. لین از بیکاری اختلال استخوان زایی رنج می‌برد که مانع از رشد طبیعی استخوان‌ها و بدن وی می‌شود. او هم چنین انجمنی را برای کمک به کسانی که با این بیماری درگیراند را تاسیس کرده است. در سال ۲۰۰۸ او در یک مستند بریتانیایی به نام ” من و کوچکترین در دنیا” ظاهر شد.

 

۸- خاقندرا تپا ماگار – ۶۷ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

خاقندرا در ۴ اکتبر ۱۹۹۲ در نپال متولد شد. او یک بازیگر است. او همچنین با نام “بودای کوچک” نیز در میان مردم خود محبوب است. خاقندرا تنها ۶.۵ کیلوگرم وزن دارد و زمانی که ۱۸ ساله شد رکورد کوچکترین فرد جهان شد، اما بالاخره او هم این رکورد را در سال ۲۰۱۱ به “هانری بالوینگ” فیلیپینی واگذار کرد.

۷- استوان تاف – ۶۵ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

استوان تاف از اهالی مجارستان بود که ادعا می‌کرد که کوتاه قدترین مرد جهان با ۶۵ سانتیمتر قد است. اما با مرگ او در ۴۸ سالگی و در سال ۲۰۱۱، ادعای او نتوانست به طور رسمی در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شود. اما از او به عنوان یکی از کوتاه قد‌ترین مردانی که تا به حال بر روی زمین زیسته اند، یاد می‌شود.

۶- مگ بستر – ۶۵ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

شمار شش این لیست مگ بستر از اهالی آفریقای جنوبی و از فعالین راست گرای افراطی است که در سال ۱۹۶۳ متولد شد و در ۱۹ مارس ۲۰۱۸ در سن ۵۴ سالگی درگذشت. او از بیماری اختلال استخوان زایی رنج می‌برد که او را مجبور به استفاده از ویلچر می‌کرد.

۵ – جیوتی کسینگ – ۶۲.۸ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

جیوتی در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۳ در هند متولد شد. او رکوردار کوچکترین زن زنده دنیا در کتاب رکورد‌های گینس است. رکورد او در روز تولد ۱۸ سالگی او با قد ۶۲.۸ سانتیمتر توسط گینس ثبت شد. او از اختلال ژنتیکی اکوندروپلازی رنج می‌برد. جیوتی تا کنون در چندین فیلم مستند ظاهر شده است. او همچنین به عنوان بازیگر در فصل چهارم سریال “داستان ترسناک آمریکایی” در سال ۲۰۱۴ بازی کرده است.

جیوتی همچنین یک آشپز، کارآفرین و نویسنده است که تا کنون چندین کتاب از او منتشر شده است. یکی از بزرگترین آرزو‌های او برنده شدن جایزه اسکار است.

۴- پائولین ماسترز – ۶۱ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

پائولین ماسترز کوتاه قد‌ترین زنی است که تا به حال زندگی کرده است و رکورد او در کتاب گینس ثبت شده است. او در ۲۶ فوریه ۱۸۷۶ میلادی متولد شد و در ۱ مارس ۱۸۹۵ در نیویورک درگذشت. او در هلند متولد شد و در اثر بیماری مننژیت فوت کرد. قد او در زمان مرگ دقیقا ۶۱ سانتیمتر اندازه گیری شد.

۳- هانری بالوینگ – ۵۹.۹ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

جایگاه سوم کوتاه قد‌ترین فرد جهان به هانری بالوینگ می‌رسد. او در کشور فیلیپین در ۲ ژوئن ۱۹۹۳ متولد شد و در روز تولد ۱۸ سالگی خود رکورد کوتاه قد‌ترین فرد زنده جهان را به خود اختصاص داد. رشد او در سن یک سالگی متوقف شد. او هم اکنون کوتاه قد‌ترین فرد زنده در جهان است.

۲- گل محمد – ۵۷ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

گل محمد در دهلی نو هند متولد شد. او به عنوان کوتاه قدترین بزرگسال سالم زمان خود شناخته می‌شد. او در ۱۵ فوریه ۱۹۵۷ متولد شد و در ۱ اکتبر ۱۹۹۷ پس از یک دوره طولانی بیماری آسم و برونشیت درگذشت. پس از مرگ قد او را ۵۷ سانتیمتر و وزنش را ۱۷ کیلوگرم اندازه گرفتند.

۱- چاندرا بهادر دانگی – ۵۴.۶ سانتیمتر

کوتاه قدترین افراد در دنیا

اولین نفر این لیست یک نپالی به نام چاندرا بهادر دانگی است. او در ۳۰ نوامبر ۱۹۳۹ میلادی متولد و در ۳ سپتامبر ۲۰۱۵ در سن ۷۵ سالگی درگذشت. چاندرا رکورد دار کوتاه قدترین مرد در تاریخ است و رکورد قبلی را که در اختیار گل محمد بود را شکست. او توسط یک پیمانکار چوب در نپال کشف شد و در معرض دید رسانه‌ها قرار گرفت. چاندار پس از اندازه گیری رسمی قد او در سال ۲۰۱۲ لقب کوتاه قدترین فرد جهان را تا به حال در اختیار دارد. از ۵ برادر او سه تای آن‌ها کمتر از ۱۲۰ سانتیمتر قد داشتند. چاندرا کشاورز بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن