چه خبر؟

شکنجه ستایش توسط پدر و مادر ؟!

شکنجه ستایش توسط پدر و مادر ؟!

جام جم : دختر بچه ۸ ساله‌ای که ستایش نام دارد و به نظر می‌رسد قربانی کودک آزاری واقع شده، ابتدا توسط شهروندان شوشتری که به پارک شهید مطهری رفت‌وآمد داشتند مورد شناسایی قرار گرفت. آن‌ها متوجه شدند او مدت زیادی است که هرروز صبح زود به پارک می‌آید و تا آخر شب در آنجا می‌ماند. وقتی آن‌ها با ستایش صحبت کردند فهمیدند او توسط پدر و مادرش از خانه رانده شده ‌است و کسی نیست که از این بچه نگهداری کند.
ستایش وقتی مورد پرسش قرار گرفت، گفت: «پدر و مادرم از من می‌خواهند هر روز صبح از خانه بیرون بروم و آخر شب به خانه برگردم؛ آن‌ها نمی‌گذارند در خانه بمانم، معتاد هستند و مواد مصرف می‌کنند، من نمی‌دانم در خانه چه می‌گذرد.»
این تنها آزاری نبود که ستایش از آن صحبت کرد، روی دست‌های دختربچه آثار جراحت‌های شدید که البته رو به بهبود است نیز دیده می‌شد.
ستایش به پیک شوشتر، گفته: «پدرم من و خواهر کوچک‌ترم را کتک می‌زند. او مرا با شیلنگ می‌زند و مجبورم هرروز از صبح تا شب به پارک بیایم.»
ستایش که حدودا هشت‌ساله به نظر می‌رسد به گفته خودش بار‌ها با چای داغ سوزانده شده ‌است و آثار سوختگی‌های شدید روی بدن او مشخص است.
دختربچه در حالی روز‌ها را در پارک به شب می‌رساند که هیچ آذوقه‌ای ندارد و چند شهروند به‌صورت داوطلبانه هرروز برای او خوراکی می‌برند. افراد داوطلب به نوبت هرروز صبح بعد از اینکه ستایش از خانه خارج می‌شود او را تا پارک همراهی می‌کنند و تا زمانی که او در پارک باشد کنارش می‌نشینند تا از او مراقبت کنند.
یکی از شهروندان با توجه به وضعیت حاد این کودک موضوع را به بهزیستی و دادستانی شوشتر گزارش داد. وقتی ماموران اورژانس اجتماعی برای بررسی وضعیت ستایش مقابل خانه او رفتند پدر و مادرش حاضر نشدند در خانه را باز کنند و از آنجایی که حکمی برای ورود به منزل نیز وجود نداشت ماموران اورژانس به ناچار از اهالی محل تحقیق کردند. همسایه‌های ستایش تایید کردند پدر و مادر این کودک معتاد هستند. آن‌ها حتی گفتند چند وقت قبل ستایش برای مدتی ناپدید شد. همچنین معلوم شد این زوج دو فرزند دارند که اجازه نمی‌دهند هیچ‌کدام از آن‌ها به مدرسه بروند آن‌ها با کسی رفت‌وآمد ندارند و دیده نشده کسی به خانه‌شان برود.
به گزارش جام جم سرا، دادستان شوشتر صبح دیروز اعلام کرد برای بررسی این موضوع وارد عمل شده و تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرده‌است.
کاویانی گفت: «متاسفانه اولین‌بار این خبر را روی سایت‌ها مشاهده و بلافاصله هم دستور بررسی این موضوع را صادر کردم.»
وی گفت: «آنچه مسلم است این کودک وضعیت مناسبی ندارد اما اینکه کودک‌آزاری با تعریف قانونی آن اتفاق افتاده یا نه باید مورد بررسی قرار گیرد. شخصا وارد این پرونده شده و دستورات لازم را صادره کرده‌ام و این پرونده به‌صورت ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»
وی گفت: «گزارش بهزیستی به دادستانی ارسال شده و در صورتی که برای ما محرز شود جرم کودک‌آزاری اتفاق افتاده ‌است به‌عنوان مدعی‌العموم وارد عمل می‌شویم و کودک تا زمان صدور حکم حضانت به بهزیستی سپرده خواهد شد.»
وی درباره اینکه گفته می‌شود ستایش خواهری نیز دارد و به نظر می‌رسد جان آن کودک هم در خطر باشد گفت: «هر چند بچه که در آن خانه باشند و خطری آن‌ها را تهدید کند به‌صورت موقت و تا زمان تصمیم‌گیری به بهزیستی سپرده خواهند شد.»
کاویانی درباره اینکه اگر پدر و مادر این کودک در را به روی آن‌ها باز نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: «در آن صورت با حکم ورود به منزل به تحقیق خواهیم پرداخت و من شخصا حکم را صادر می‌کنم و اطمینان می‌دهم با ورود دادستانی به این پرونده دیگر خطری ستایش را تهدید نخواهد کرد.»
همچنین بهداروند، رییس بهزیستی شوشتر نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «زمانی که در جریان وضعیت بد این کودک قرار گرفتیم بلافاصله اقدامات خود را آغاز کردیم. متاسفانه چون حکم دادستانی نداشتیم نتوانستیم وارد منزل شویم و تحقیقات کاملی انجام دهیم. با اعلام گزارش به دادستانی، پرونده به‌صورت ویژه تشکیل شد و اقدامات قانونی نیز در این خصوص انجام گرفته‌ است و امیدواریم بتوانیم خیلی زود ستایش را از آن خانه خارج کنیم.»
وی گفت: «بار اولی که گزارش به ما رسید، ماموران اورژانس اجتماعی برای بررسی موضوع به خانه ستایش رفتند اما پدر و مادر این کودک در را قفل کردند. بار دوم پدر کودک در را باز کرد و مددکاران ما با توجه به صحبت‌های پدر کودک اعلام کردند او در وضعیتی نیست که بتواند از فرزندش مراقبت کند البته مددکاران هنوز موفق به صحبت با مادر این کودک نشده‌اند و او آن زمان در خانه نبود.»
بهداروند درباره آثار جراحت‌های شدید که روی بدن ستایش است، گفت: «آنچه مسلم است این بچه آسیب جدی دیده اما اینکه چطور و توسط چه کسی این آسیب به او وارد شده هنوز معلوم نیست. ما به‌زودی ستایش و هر کودکی که در آن خانه باشد را به بهزیستی منتقل خواهیم کرد و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنیم آن‌ها در امنیت هستند بچه‌ها در بهزیستی خواهند ماند. بهزیستی و دادستانی تعامل خوبی در این پرونده دارند.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن