چه خبر؟

MSو سرطان زاییده آلودگی هوا!

وی با اشاره به اینکه علوم اعصاب بیماری‌های دستگاه عصبی را با منشاء روانی و اجتماعی بررسی می‌کند گفت: در دهه‌های گذشته این علم مورد توجه دانشمندان قرار گرفت و محققان را بر آن داشت تا در این زمینه تحقیق کنند در حال حاضر در کشور ما ۸ مرکز علوم اعصاب تشکیل شده که نسبت به نیاز جامعه بسیار کم است.

جغتایی همچنین از راه‌اندازی رشته دکترای علوم اعصاب در ۵ دانشگاه کشور از سال گذشته خبر داد و گفت: دومین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب که از ۲۷ تا ۲۹ آذر برگزار می‌شود دارای محورهای اصلی علوم اعصاب شناختی، بررسی کارکردهای مغز، ارتقای آن و همچنین دارای پنل‌های تخصصی بررسی مبانی عصب‌شناسی اعتیاد، صرع، ام‌اس، دانش‌آموزی، دانشجویی و جنین‌شناسی است.

روند رشد مغز انسان

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران ادامه داد: مغز انسان بین زمان تولد تا ۳ سالگی بیشترین رشد را دارد و از ۳ سالگی تا ۱۰ سالگی به یادگیری مشغول است و طی این مدت حافظه در حال شکل‌گیری است. مغز انسان اولین بخش بدن است که شروع به رشد می کند و آخرین بخشی است که رشد آن متوقف می شود و تا ۲۰ سالگی رشد می‌کند اما به تدریج با افزایش سن رشد آن کمتر می‌شود. وزن مغز در یک فرد بزرگسال با وزن ۷۵ کیلو حدود ۱۵۰۰ گرم است در حالی که وزن مغز در زمان تولد حدود ۷۰۰ گرم است که تا ۳ سالگی به ۱۱۰۰ گرم می رسد.

وی در مورد عوامل تأثیرگذار در تکامل مغز گفت: عوامل بسیاری در روند تکمیل مغز و جلوگیری از بین رفتن سلولهای مغزی در بزرگسالی تأثیر دارد که یکی از عوامل آن تغذیه است.

وی افزود: میزان تأثیری که یک نوزاد از محیط خود می‌گیرد بسیار زیاد است به همین دلیل محققان به دنبال افزایش ظرفیت مغز با توجه به مخاطرات محیطی هستند این در حالی است که اولین دستگاهی که در بدن رشد خود را آغاز می‌کند و آخرین دستگاهی که از بین می‌رود سیستم مغز است.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران در مورد بررسی علوم اعصاب بر روی بیماری‌ها گفت: علوم اعصاب برای بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون مطالعاتی انجام می‌دهد تا ببیند چه عواملی باعث بروز این بیماری‌ها می‌شود مبانی پایه، تغییرات ساختاری، بررسی می‌شود و در این همایش مدل درمانی آن مشخص و ترسیم خواهد شد.

آلودگی هوا به دلیل سرب موجود در آن یکی از مسائلی است که عوارض بسیاری بر سیست عصبی می‌گذار و فرد را دچار خواب‌آلودگی، سرگیجه و سردرد می‌کند و طبق تحقیقات انجام شده آلودگی هوا فرد را دچار مسمومیت‌های مغزی هم می‌کند.زمانی که سرب به مغز می‌رود بر روی سلول‌های عصبی می‌نشیندیا این سلولها را از بین می‌برد یا ارتباطات بین سلولی را ضعیف می‌کند

علت اعتیاد به مواد

جغتایی همچنین یکی از مباحث مطرح شده در این همایش را مبانی عصب‌شناسی اعتیاد عنوان کرد و گفت: افرادی که معتاد می‌شوند به دو دلیل به این بیماری دچار می‌شوند؛ یکی زمانی که شکست می‌خورند و دیگری زمانی که دنبال لذت هستند.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران تصریح کرد: مواد مخدر دو ماده شیمیایی را در مغز افزایش می‌دهند. یکی از این مواد شیمیایی دوپامین است که زمانی در مغز افزایش می‌یابد فرد احساس شعف می‌کند و این احساس در بخش‌هایی از پروتکس مغز تأثیر می‌گذارد و فرد را بی‌خیال می‌کند.

جغتایی گفت: در نتیجه این افزایش فرد دوباره مواد مخدر مصرف می‌کند و تخریب مغز آغاز می‌شود. معتادان مصرف کننده مواد جدید پس از یک تا دو ماه پرخاشگر می‌شوند. این مواد صنعتی که در قالب شیشه، کراک و مواد روانگردان هستند که باعث عوارض سردرد و تهوع می‌شوند.وی ادامه داد:  مصرف کنندگان مواد مدام خلقشان به هم می‌خورد و کم حوصله می‌شوند و برخی نیز به دلیل اینکه مواد مخدر خالصی مصرف نمی‌کنند دچار مسمومیت و توهم می‌شوند.

آژانس بین‌المللی مطالعات سرطان (IARC) وابسته به سازمان جهانی بهداشت (WHO) در تازه‌ترین تحقیق خود را درباره ارتباط آلودگی هوا با نرخ ابتلا به سرطان اعلام کرد هوایی که ما تنفس می‌کنیم آمیخته از ترکیباتی است که به طور حتم در زمره مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرند

وی گفت: در همایش علوم اعصاب مسیرهای تخریبی اعتیاد را بررسی می‌کنیم و داروهایی که می‌تواند در ساختار عصبی تأثیر بگذارند نیز بررسی خواهد شد. در این تحقیقات مشخص شده که شرایط محیطی و خانوادگی فرد معتاد تغییرات عمده‌ای را بر مدارهای مغزی او می‌گذارد که باعث می‌شود مستعد مصرف شود.

جغتایی همچنین درباره بررسی بیماری اوتیسم گفت: تشخیص به موقع و مطالعات مولکولی از زمینه‌های بررسی این بیماری است چرا که این بیماری نوعی از عقب‌ماندگی ذهنی بوده و باعث می‌شود کودک دچار در خود فرورفتگی شود.

وی همچنین مطالعاتی در زمینه درمان صرع کودکان، اوتیسم و سندروم داون خبر داد و گفت: در مورد تأثیر امواج و پارازیت‌ها نیز مطالعات دقیقی تاکنون انجام نشده و اگر انجام هم شده منتشر نشده است.

تأثیر امواج بر مغز انسان

وی افزود: هیچ امواجی نیست که تأثیری بر روی مغز نداشته باشد و حتی امواج تلفن همراه نیز بر مغز تأثیر می‌گذارد. می‌توان حداقل تأثیرات امواج را ایجاد تداخلاتی در رشته امواج عصبی دانست که با علایم سردرد، اتصالات عصبی و تهوع همراه است.

جغتایی همچنین در مورد تأثیر آلودگی هوا بر سیستم عصبی گفت: آلودگی هوا به دلیل سرب موجود در آن یکی از مسائلی است که عوارض بسیاری بر سیست عصبی می‌گذار و فرد را دچار خواب‌آلودگی، سرگیجه و سردرد می‌کند و طبق تحقیقات انجام شده آلودگی هوا فرد را دچار مسمومیت‌های مغزی هم می‌کند.زمانی که سرب به مغز می‌رود بر روی سلول‌های عصبی می‌نشیندیا این سلولها را از بین می‌برد یا ارتباطات بین سلولی را ضعیف می‌کند.

آلودگی هوا با مغز چه می‌کند

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران ادامه داد: می‌توان نتیجه گرفت که استرس، تغذیه نامناسب، وجود سموم و آلودگی هوا بیماری ام‌اس را در کشور افزایش داده است. ایران تا سالهای گذشته جزو کمربند مبتلایان به ام‌اس در جهان نبود اما استرس و آلودگی این موارد را افزایش داده است. متأسفانه ام‌اس در حال افزایش است و اختلالات تکاملی، عقب‌ماندگی ذهنی و حتی موارد صرع اطفال نیز به دلیل همین عوامل ایجاد می‌شود.

وی در مورد تأثیر آلودگی هوا بر جنین نیز گفت: برای بررسی تأثیر آلودگی هوا بر جنین مطالعاتی در کشور آغاز شده اما هنوز در فاز حیوانی است و اثر سموم و آلودگی هوا را در محیطی که فراهم کرده‌اند بررسی می‌کنند. طبق نتایج به دست آمده مشاهده شده که آلودگی هوا مغز جنین را کوچکتر کرده است.

آلودگی هوا عامل اصلی ابتلا به سرطان

آژانس بین‌المللی مطالعات سرطان (IARC) وابسته به سازمان جهانی بهداشت (WHO) در تازه‌ترین تحقیق خود را درباره ارتباط آلودگی هوا با نرخ ابتلا به سرطان اعلام کرد هوایی که ما تنفس می‌کنیم آمیخته از ترکیباتی است که به طور حتم در زمره مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرند.  مطالعات صورت گرفته از سوی این آژانس بین‌المللی از مرگ ۲۲۳ هزار انسان در سال ۲۰۱۰ میلادی در سراسر جهان بر اثر ابتلا به سرطان ریه ناشی از آلودگی هوا حکایت دارد و همچنین این بررسی نشان داده است که آلودگی هوا نقش به سزایی در افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه دارد. در این گزارش آلودگی هوا به لحاظ افزایش خطر ابتلا به سرطان هم ردیف اشعه ماورای بنفش و پلوتونیوم دسته‌بندی شده است.

«دانا لومیس»، کارشناس آمریکایی این آژانس در شهر «لیون» فرانسه با اشاره به محتوای گزارش و در پاسخ به اینکه کدام نقاط جهان از بیشترین میزان آلودگی هوا رنج می‌برند، گفت: در حال حاضر تمرکز قابل توجهی روی آلودگی هوا در آسیا وجود دارد اما در آفریقا نیز اوضاع به همین ترتیب نگران‌کننده است و پیامدهای آن می‌تواند غافلگیر‌کننده باشد. البته در چین و هند نیز عمده دلیل تشدید آلودگی هوا بر اثر سوختن ذغال‌سنگ است. اما از سوی دیگر صنعت و در واقع توسعه صنعتی نیز نقش مهمی در آلوده کردن هوای کشورها در نقاط مختلف جهان دارد ایفا می‌کند.

به گزارش رویترز، وی تصریح کرد که بر اساس نتایج این مطالعه خطر ابتلا به سرطان ریه به میزان چشمگیر با استنشاق هوای آلوده افزایش پیدا می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن