چه خبر؟

خداحافظی مجیدی از فوتبال

فرهاد مجیدی فوتبالیست ارزنده ایران که چند روزی بود شایعه خداحافظی اش به گوش می رسید در انتهای بازی دو تیم استقلال و مس با دنیای فوتبال وداع کرد.

مجیدی که از جمله بازیکنان موثر فوتبال ایران بود سالها در سطح بالا به بازی پرداخت و از محبوب ترین یاران استقلال محسوب می شد. او امروز در دقیقه پایانی بازی با مس کرمان تعویض شد و چشمان بسیاری را به سوی خود جلب کرد. او با در آوردن پیراهن استقلال و بوسیدن چهارگوشه زمین با فوتبال وداع کرد . دقایق پایانی این بازی به شدت تحت الشعاع این حرکت مجیدی بود. جالب این که او به محض تعویض به سوی قلعه نویی رفت و با روبوسی با مربی استقلال آخرین دور افتخار دوران بازیگری اش را زد .

آغاز راه جوانی

مجیدی ۳۷ ساله دوران بازیگری خود را با جوانان کشاورز آغاز کرد و پس از مدتی بازی در این تیم به جوانان بهمن پیوست. وی در ادامه به طور قرضی برای بازی در مسابقات استانی به تیم پارچین پیوست و دوباره پس از ۸ ماه حضور در این تیم به تیم بزرگسالان بهمن، تیمی که فرهاد کاظمی مربی‌اش بود بازگشت.

مجیدی در تیر ماه سال ۷۶ در حالی که تنها ۲۰ سال سن داشت یک بار دیگر به طور قرضی راهی استقلال شد و در اولین سال حضور در این تیم، عنوان قهرمانی را به دست آورد تا پس از یک فصل اول حضور در جمع آبی‌پوشان، رضایت‌نامه دائمی‌اش برای استقلال صادر شود.

مجیدی پس از یک فصل دیگر حضور در استقلال و کسب عنوان نایب قهرمانی آسیا برای مدتی راهی راپیدوین شد و ۷ گل هم برای تیم اتریشی به ثمر رساند.

فرهاد در سال ۷۹ برای مدت کوتاهی دوباره راهی استقلال شد و پس از آن برای چندین سال پیاپی پیراهن تیم‌های اماراتی را بر تن کرد که از شاخص‌ترین آنها می‌توان به الوصل اشاره کرد. الاهلی، العین و النصر سایر تیم‌هایی بودند که مجیدی برای آنها در سال‌های حضورش در امارات به میدان رفت.

*بازگشت دوباره و روزهای اوج

فرهاد مجیدی در بازگشت مجدد خود به استقلال در سال ۸۶ موفق شد با بازی‌های درخشان خود به همراه این تیم قهرمانی در جام حذفی در همان سال و قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران یک سال پس از حضور دوباره در استقلال را با این تیم به دست آورد.

*روزی که دست استقلالی‌ها در حنا ماند

فرهاد مجیدی در پایان نیم فصل ۹۱-۹۰ لیگ ایران در حالی که به عقیده کارشناسان در صورت باقی ماندن در استقلال می‌توانست یک قهرمانی دیگر را به همراهی این تیم تجربه کند و البته در جایی که در پایان نیم فصل استقلال اختلاف امتیازی زیادی با سایر حریفانش داشت به دلایلی که هنوز برای هواداران استقلال نامشخص و پنهان مانده است با قردادی چهار ماهه به تیم الغرافه قطر پیوست.

*مجیدی و نمادی که ماندگار شد

مجیدی که در ۴ ماه حضور خود در الغرافه ۷ گل هم برای تیم قطری به ثمر رسانده بود به همراه این تیم جام حذفی قطر را هم کسب کرد. با این حال پررنگ ترین ثمره حضور او در قطر دیدار تیمش با پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در تهران بود که پس از تعویض با نشان دادن عدد ۴، این نماد را برای هواداران تیمش جا انداخت.

*شاگرد مکتب حجازی، دوباره شاگرد امیر شد

مجیدی پس از جدایی از الغرافه قطر و با وجود پیشنهادات زیاد از تیم‌های اماراتی و ایرانی از جمله پرسپولیس و در حالی که حضورش در استقلال به بن بست خورده بود از میادین خداحافظی کرد اما در ادامه شرایط برای بازگشت کاپیتان مهیا شد و او یک بار دیگر شماره ۷ پیراهن تیم محبوبش را بر تن کرد و در نهایت یک بار دیگر در پایان فصل کاپ قهرمانی استقلال در لیگ برتر را بر فراز ورزشگاه آزادی به اهتزاز درآورد.

مجیدی در حالی دوباره شاگرد قلعه‌نویی شد که پیش از آن و در زمان خداحافظی‌اش گفته بود شاگرد مکتب حجازی است.

*۴۱ بازی ملی و ۱۰ گل زده

مجیدی اولین بار در سن ۲۰ سالگی به منظور حضور در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ در امارات توسط محمد مایلی‌کهن به تیم ملی دعوت شد و نخستین بازی ملی خود را در برابر کویت و در سال ۱۳۷۵ انجام داد. این مهاجم ۵ مهر ۱۳۹۰ هم با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال را از بازی‌های ملی اعلام کرد.

مجیدی پس از ۴۱ بازی ملی و ۱۰ گل ملی که بدون شک یکی از مهم‌ترین آنها گل به تیم ملی اتریش بود، با تیم ملی هم خداحافظی کرد.

مجیدی

*بهترین گلزن آسیایی

فرهاد مجیدی، کاپیتان استقلال که البته بیشتر عمر فوتبالی خود را در خارج از ایران سپری کرده و در سن ۳۷ سالگی همچنان مانند یک ستاره در خط حمله آبی‌ها می‌درخشید و بارها در فصل جاری ناجی استقلال شده بود با ۳ گلی که در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رساند با ۲۳ گل به عنوان بهترین گلزن آسیایی استقلال شد.

در این بین مجیدی ۱۴ گل را در لیگ قهرمانان آسیا و ۹ گل دیگر را در رقابت‌های جام در جام باشگاه‌های آسیا به ثمر رساند.

*مجیدی در دربی‌ها

فرهاد مجیدی در ۱۵ دربی که تجربه حضور در آنها را داشته است تجربه زدن ۴ گل به این تیم را دارد.

او در دربی‌های ۶۷، ۶۸، ۶۹ و ۷۱ سابقه گلزنی به پرسپولیس را دارد که از معروف‌ترین آنها می‌توان به گل دقیقه ۹۰ وی در دربی ۶۹ اشاره کرد که برتری یک بر صفر برای استقلال و شعار معروف آی بدو آی بدو را به همراه داشت.

*افتخارات باشگاهی:

-قهرمانی در جام آزادگان ۷۷–۷۶ به همراه تیم استقلال تهران

-قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا ۰۳-۲۰۰۲ به همراه تیم العین امارات متحده عربی

-قهرمانی در لیگ امارات ۲۰۰۷–۲۰۰۶ به همراه تیم الاهلی

-قهرمانی در جام حذفی ۸۷–۸۶ به همراه تیم استقلال تهران

-قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران ۸۸–۸۷ به همراه تیم استقلال تهران

-قهرمانی در جام حذفی قطر ۲۰۱۲–۲۰۱۱ به همراه تیم الغرافه قطر

-قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران ۹۲–۹۱ به همراه تیم استقلال تهران

*افتخارات فردی:

بهترین بازیکن لیگ دهم ایران:

در نظرسنجی برنامه ۹۰ که در پایان لیگ دهم ایران انجام شد فرهاد مجیدی با رای اکثریت مخاطبین این برنامه به عنوان بهترین بازیکن لیگ دهم ایران انتخاب شد.

مرد سال ۸۹ فوتبال ایران:

وی همچنین در نظرسنجی دیگر برنامه نود با رأی بینندگان به عنوان مرد سال ۸۹ فوتبال ایران انتخاب شد.

برترین گلزن تاریخ لیگ آسیا در جمع بازیکنان ایرانی:

فرهاد مجیدی با به ثمر رساند ۲۳ گل در ادوار مختلف مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم اکنون رکورد دار بهترین گلزن ایرانی در این مسابقات است.

نامزد دریافت جایزه بهترین بازیکن آسیا در سال ۲۰۱۰:

کنفدراسیون فوتبال آسیا نام وی را به عنوان یکی از نامزدهای بهترین بازیکن سال ۲۰۱۰ در لیست اولیه خود قرار داد.

تنها فوتبالیست ایرانی دارای عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا ۰۳-۲۰۰۲ به همراه العین

محبوب ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۱:

وی در نظرسنجی سایت فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان محبوب ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۱ انتخاب شد. همچنین فدراسیون بین‌المللی آمار تاریخ فوتبال با ارسال نامه از فرهاد مجیدی برای حضور در مراسم گالا ۲۰۱۰ و دریافت جایزه این فدراسیون دعوت به عمل آورد.

سومین گلزن برتر تاریخ باشگاه استقلال تهران:

فرهاد مجیدی با ۹۰ گلی که برای استقلال به ثمر رسانده است سومین گلزن برتر تاریخ این باشگاه به شمار می‌رود.

فرهاد مجیدی

مجیدی : می خواهم به آخرین آرزویم برسم

فرهاد مجیدی از فوتبال خداحافظی کرد اما گفت که می‌خواهد در کنار هواداران استقلال به تنها آرزوی دست نیافته ورزشی‌اش دست پیدا کند.

کاپیتان استقلال که ۲۳ سال فوتبال بازی کرد،‌ پس از بازی با مس کرمان در ورزشگاه آزادی کفش‌هایش را آویخت. او در روز هفتم آبان که هم شماره پیراهنش است،‌ با استقلال وداع کرد. با توجه به اینکه دیدار استقلال – مس آخرین بازی خانگی استقلال در نیم فصل اول است، مجیدی در استادیوم آزادی و در کنار هواداران استقلال، برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.

در متن خداحافظی فرهاد مجیدی ، آمده است: هیچ وقت دوست نداشتم زمان خداحافظی ام را از قبل مشخص کنم. مدتی پیش، به این تصمیم رسیدم که امروز روز خداحافظی از فوتبال است. از فردا همان جایی می ایستم که شما می‌ایستادید. زیر برف، یخ، باران و آفتاب سوزان. اما این بار من باید به شما احترام بگذارم و تشکر کنم، درست همان کاری که شما برای من انجام دادید.

تمام خاطره‌ها، خوشی‌ها و لحظه‌های تلخی که در طول سالیان حضور در استقلال داشته‌ام امروز جلوی چشمانم هستند. تلخ ترین خاطره‌ام “۴خرداد ۱۳۹۰ ” است که روی قلبم حک شده و به هیچ وجه پاک نخواهد شد. روزی که در مراسم تشییع جنازه ناصرخان شرکت کردم و در بهشت زهرا (س) برای همیشه از وی جدا شدم.

به من حق دهید که با دشواری از این پیراهن دل بکنم، هر کدام از ستاره‌های آن، مدال‌هایی بودند که همه ما به آن افتخار می‌کردیم. من به بیشتر آرزوهای فوتبالی خود رسیده‌ام و دوست داشتم با قهرمانی در آسیا از فوتبال خداحافظی کنم اما این امر میسر نشد. امیدوارم در آینده به تنها آرزوی دست نیافته ورزشی ام در کنار هواداران عزیز برسم.

هواداران عزیز و دوست داشتنی!

بازیکنان می‌روند ولی استقلال بزرگ باقی می‌ماند. پیراهنی که سال‌ها نام من بر آن نوشته می‌شد را دوست داشته‌ام و همواره دوست خواهم داشت. پیراهن “آبی” که بر تن بازیکنان بزرگی چون غلامحسین مظلومی و حسن روشن بوده یا همان بازوبندی که مدتها علی جباری، برادران بیانی، امیر قلعه نویی یا جواد زرینچه بر بازوان خود می بستند از جمله خاطرات ماندگارم هستند.

تقدیر این بود که در ایران پیراهنی جز پیراهن پرافتخار “آبی” بر تن نکرده و با استقلال از دوران قهرمانی خداحافظی کنم. ازهمه افرادی که این فرصت را برای من فراهم کرده و مرا حمایت نمودند خصوصا “امیر قلعه نویی” قدردانی می نمایم.

فرهاد مجیدی امروز به خط آخر سال‌های بازی خود رسیده و وقت آن شده تا پیراهن شماره ۷ که میراث بزرگانی چون «مجید نامجو مطلق » است را به بازیکنان تازه نفسی تقدیم کنم که قرار است آینده فوتبال کشور را رقم بزنند.

هواداران همیشگی!

از فردا دیگر بازیکن استقلال به شمار نمی‌آیم ولی همواره یکی از شما خواهم بود و برای قهرمانی استقلال دعا خواهم کرد. هر چه دارم از استقلال و هوادارانش است و هر کجا که باشم برای سربلندی استقلال تلاش خواهم کرد.

چقدر سخت است پایان بردن این نامه، همین طور نام‌ها مقابل چشمانم رژه می‌رود، از تمام مربیانی که در این سال‌ها برایم زحمت کشیدند، از مدیرعامل محترم باشگاه جناب آقای فتح ا…زاده و دیگر مدیران گذشته، کارشناسان، بازیکنان، کادر پزشکی، تدارکات، اهالی رسانه، دوستان، خانواده خصوصا پدر و مادر عزیزم و تک تک آن هوادارانی که در این سال‌ها همراهی‌ام کردند، کمال سپاسگزاری و قدردانی را دارم.

در پایان لازم است برای تیم ملی کشورم که با درایت جناب آقای علی کفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال و مربی بزرگش کارلوس کی روش، تلاش بازیکنان و دعای خیر مردم عزیز به جام جهانی صعود کرد، آرزوی موفقیت نمایم.

خدای من شاهد است که در تمام این سال‌های طولانی با تمام توانم بازی کردم و اگر قصوری از من سر زده از همه پوزش می‌طلبم.

مجیدی‌ها می‌آیند و می روند، اما آنچه باقی می‌ماند نام “استقلال” است که پشتش به شما هواداران، مثل همیشه گرم خواهد ماند. زنده باد ایران، زنده باد استقلال.

برادر کوچک شما

فرهاد مجیدی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن