چه خبر؟

گزارش فیفا از خداحافظی ۲ اسطوره ایران

سایت فیفا در یادداشتی به بررسی اتفاق های روز یکشنبه (فینال جام حذفی) پرداخت و خداحافظی دو اسطوره فوتبال ایران را برای هواداران پرسپولیس ناراحت کننده تر از شکست مقابل سپاهان دانست.

سایت فیفا در گزارشی که روز جمعه (امروز) منتشر کرد به موضوع خداحافظی مهدی مهدوی کیا و علی کریمی، ۲ بازیکن بزرگ تاریخ کشورمان در گزارشی تحت عنوان «۲ داستان اسطوره ای» پرداخته است.

سایت فیفا در گزارش خود چنین آورده است: در بازی فینال این هفته هواداران پرسپولیس و ایرانی دو شوک همزمان را تجربه کردند. تیم بزرگ تهرانی نه تنها بازی را به سپاهان باخت و قهرمانی را از دست داد، بلکه دو بازیکن بزرگ این تیم هم پس از این بازی خداحافظی خود را از فوتبال اعلام کردند. مهدی مهدوی کیا و علی کریمی که به ترتیب در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ مرد سال آسیا شدند بازنشستگی خود را در پایان مسابقه اعلام کردند.
مهدی مهدوی کیا که با انجام ۲۰۸ بازی با پیراهن هامبورگ به گمان بسیاری موفق ترین لژیونر فوتبال ایران است، پس از این بازی گفت: من دوست داشتم تا دوران بازیگری ام را با یک جام به پایان برسانم، اما این اتفاق رخ نداد.

مهدوی کیا با اشاره به حضور ۸۵ هزار هوادار در ورزشگاه آزادی گفت: من واقعا برای این همه تماشاگر که به ورزشگاه آمدند اما نتوانستند خوشحال برگردند ناراحت شدم.

مهدوی کیا یکی از بازیکنان بزرگ ایران است که تیم ملی ایران را در دو جام جهانی همراهی کرده است. او پس از جام جهانی ۲۰۰۶ بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران را از علی دایی گرفت. مهدوی کیا تیم ملی را در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی همراهی کرد اما تیم ملی ایران نتوانست به جام جهانی راه پیدا کند.

بازی تعیین کننده ایران برای حضور در جام جهانی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. پارک جی سونگ در دقیقه ۸۲ برای کره جنوبی گل زد تا تک گل مسعود شجاعی در این مسابقه بی ثمر و ایران از رسیدن به جام جهانی محروم شود. آن بازی آخرین بازی مهدوی کیا برای تیم ملی ایران بود. مهدوی کیایی که با ۱۱۱ بازی ملی، چهارمین بازیکن تیم ملی از لحاظ تعداد بازی است.

سال بعد مهدوی کیا از سوی هواداران آلمان برای شیوه بازی اش که با دریبل های روان همراه است، لقب” فرش” گرفت. پس از یک دوره کوتاه در استیل آذین و داماش او سال قبل به پرسپولیس برگشت تا باشگاهی که دوران درخشانش از آنجا آغاز شده بود به عنوان آخرین باشگاه او ثبت شود.

* کاپیتان کریمی خداحافظی کرد

اگر خداحافظی مهدی مهدوی کیا پایانی بر نسل طلایی فوتبال ایران بود که به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رسید، خداحافظی کریمی باعث شد تا کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران کاپیتان خود را از دست دهد. کی روش پس از آن که در سال ۲۰۱۱ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد، کریمی را به تیم ملی برگرداند و او را در کنار جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی قرار داد.

کی روش سال گذشته در گفت و گو با فیفا گفته بود” من به خاطر حضور کریمی و نکونام در تیمم خیلی خوشحال هستم، هر دوی این بازیکنان تجربه های بین المللی زیادی دارند. تجربه هایی که آنها سعی می کنند تا به بقیه بازیکنان تیم انتقال دهند. آنها در تیم ملی نقش آموزشی برای بقیه بازیکنان دارند. ”

همان طور که سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: هافبک سابق بایرن مونیخ نقش مهمی صعود تیم ملی ایران به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل داشت. اما ایران در این مرحله با شکست یک بر صفر برابر لبنان و ازبکستان شرایط خود برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را به خطر انداخته است. به این ترتیب خداحافظی کریمی آن هم در شرایطی که ایران با چهار امتیاز کمتر از ازبکستان در تعقیب این تیم برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است و بازی های مهمی در ماه آینده دارد، بسیار غیرمنتظره بود. تیم ملی ایران چهارم جون به دوحه سفر خواهد کرد تا با تیم ملی این کشور بازی کند. پس از آن یک هفته بعد با لبنان بازی خواهد داشت و سپس با کره جنوبی بازی خواهد کرد.

کریمی ۳۴ ساله درباره خداحافظی خود پس از بازی با سپاهان گفت: من خداحافظی ام را از فوتبال اعلام می کنم. فکر می کنم که وقت آن فرا رسیده است تا بر روی زندگی شخصی ام تمرکز کنم. من همچنین از فوتبال ملی نیز کناره گیری می کنم.

آخرین بازی ملی کریمی ماه قبل برابر ازبکستان در ورزشگاه آزادی بود که با شکست یک بر صفر ایران به پایان رسید. هواداران فوتبال ایران که احتمالا بسیار شوکه هستند می دانند که باید قدردان این بازیکن باشند که طی ۱۲۷ بازی ملی در طول ۱۴ سال برای تیم ملی ایران ۳۸ گل به ثمر رساند تا سومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی فوتبال ایران پس از علی دایی و کریم باقری باشد.

کریمی در سال ۲۰۰۴ به عنوان بهترین بازیکن آسیا انتخاب شد. او سال گذشته نیز به دلیل عملکرد خوبش در رده باشگاهی و ملی به عنوان یکی از سه بازیکن نهایی مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شد. اما در نهایت پس از بازیکن کره ای در رتبه دوم قرار گرفت.

کارلوس کی روش خودش می داند و آگاه است که تیمش برای حضور مستقیم در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باید تمام بازی های باقی مانده خود را پیروز شود: سه بازی مهم پیش روی ماست. یا ما به هدفمان می رسیم و یا همه چیز را از دست می دهیم. اما اگر با یکدیگر متحد شویم، آرزوی ما به حقیقت تبدیل می شود. پیام من به شما این است که در زمین بجنگید.

منبع: مشرق

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن