کامپیوتر و اینترنت

چرا نفوذ ویروس ها بیشتر مربوط به سیستم عامل ویندوزاست

به گزارش پایگاه خبری ورد آی تی ؛ اما باید اقرار کنیم که این تنها دلیل نیست.در واقع دلیل دیگر این است که سیاست ها و تصمیمات پایه ای برای طراحی این سیستم عامل از ابتدا خوب پیشبینی و طراحی نشده است همین قضیه باعث شده است که ویندوز به مستعدترین سیستم عامل برای دریافت انواع ویروس ها و ملوارهای کامپیوتری تبدیل شود.

اگر جست وجویی در اینترنت بکنید میتوانید دلایل زیادی را مبنی بر استفاده از آنتی ویروس در سیستم عامل ویندوز بیابید اما اگر درباره سیستم عامل لینوکس کمی جست وجو کنید درمیابید که این سیستم عامل نیاز به هیچ آنتی ویروسی ندارد.حال در این مقاله قصد داریم توضیحات بیشتری را در این مورد بدهیم.پس با ما همراه باشید.
محبوبیت :

ویندوز یک سیستم عامل بزرگ است و به همین خاطر محبوبیت خاصی بین طرفداران خود دارد این سیستم عامل محدوده وسیعی از کامپیوترهای دسکتاپ و لپتاپ ها را پشتیبانی میکند.اگر شما در حال نوشتن ویروس باشید و قصد داشته باشید این ویروس را به سیستم های کامپیوتری وارد کنید مثلا شاید شما قصد داشته باشید یک Key Logger روی سیستم های کامپیوتری نصب کنید و با استفاده از آن اقدام به سرقت شماره کارت های اعتباری یا دیگر داده های مالی بکنید مطمئنا اولین سیستم عاملی که انتخاب میکنید ویندوز است چرا که بیشتر کاربران از این سیستم عامل استفاده میکنند.این قضیه را میتوان مهمترین استدلال برای سیستم عامل ویندوز که ویروس های متعدد کامپیوتری برای آن طراحی شده است دانست.اما تنها دلیل این نیست بلکه دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارد.
تاریخچه امنیتی بد برای سیستم عامل ویندوز:

از نظر تاریخی سیستم عامل ویندوز به قصد امنیت طراحی نشده بود.این در حالی است که سیستم عامل مک شرکت اپل و لینوکس از ابتدا بر پایه یونیکس ساخت شده بودند این سیستم عامل ها از ابتدا طوری طراحی شده بودند که به کاربران اجازه میداد با حساب کاربری محدود شده لوگین شوند حال اینکه ورژن های اصلی سیستم عامل ویندوز هرگز اینگونه نبوده اند.

DOS یک سیستم عامل تک کاربره بود و ورژن های اولیه از سیستم عامل ویندوز تحت DOS کار میکردند.سیستم عامل های Windows 3.1,95,98,Me در آن زمان مانند سیستم عامل های پیشرفته به نظر میرسیدند.اما باید عرض کنیم که این سیستم عامل ها نیز به نوعی تحت سیستم عامل DOS برنامه ریزی شده بودند.DOS از امکاناتی مانند حساب های کاربری استاندارد,مجوزگذاری فایلها و دیگر محدودیت های امنیتی برخوردار نبود.

Windows NT به عنوان هسته ویندوزهای ۲۰۰۰,xp,Vista,7 و البته ویندوز ۸ یک سیستم عامل پیشرفته و چندکاربره است که تمامی تنظیمات امنیتی ضرروی را پشتیبانی میکند.از جمله امکانات این ویندوزها میتوان به قابلیت اعمال محدودیت به حساب های کاربری تعریف شده اشاره کرد.شرکت مایکروسافت هرگز ورژنهای Consumer از سیستم عامل ویندوز را برای امنیت طراحی نکرده است.

ویندوز XP حساب های چندکاربره با سطح محدود شده را پشتیبانی میکرد. اما اکثر کاربران به عنوان مدیر اصلی وارد سیستم کامپیوتری خود میشدند.بیشتر برنامه ها در صورتی که از حساب کاربری محدود شده استفاده میکردید کار نمیکردند.ویندوز XP به طور واقعی از یک دیوار آتش فعال برخوردار نبود و سرویس های شبکه مستقیما در معرض اینترنت قرار داده میشدند همین قضیه باعث میشد که این ویندوز هدف بسیاری از کرم های کامپیوتری قرار گیرد.در همین رابطه مرکز محاسبه میزان کرم های کامیپیوتری اعلام کرده است که یک نسخه ویندوز XP از نوع unpatched میتواند در مدت زمان فقط ۴ دقیقه بعد از اتصال به اینترنت مورد هجوم کرم های مختلفی قرار گیرد.

شرکت مایکروسافت در واکنش به رشد فزاینده ویروس ها در دنیای کامپیوتر,از ویندوز XP Service Pack 2 به بعد دیوار آتش نرم افزاری خود را قدرتمندتر کرد و یک سری ویژگی های امنیتی دیگر مانند security center را در ویندوزهای خود جای داد.

در حال حاضر دلیل روشنی برای اینکه چرا سیستم عامل ویندوز نسبت به سایر سیستم عامل ها در معرض خطر نفوذ ویروس است وجود ندارد.اما به طور کلی محبوبیت ویندوز را در بین کاربران میتوان یکی از عوامل بزرگ تلقی کرد.

نظر شما در مورد امنیت سیستم عامل های ویندوز چیست؟ کدام نسخه از ویندوز را ایمنتر میدانید؟ آیا وجود یک نرم افزار آنتی ویروس بر روی ویندوز را واجب میدانید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن