چه خبر؟

قیمت بنزین ۴۳ درصد افزایش می‌یابد

با تصویب مجلس شورای اسلامی علاوه بر افزایش ۳۸ درصدی قیمت فراورده‌های نفتی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، باز هم نرخ سوخت مایع افزایش می‌یابد البته با این تفاوت که درآمد حاصل از افزایش قیمت دوم صرف بخشی از طرح های توسعه‌ای وزارت نفت خواهد شد.

طبق تصویب نمایندگان مجلس قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی برای توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده‌های نفتی و تامین منابع مالی برای توسعه پالایشگاه‌ها – علاوه بر افزایش ۳۸درصدی نرخ سوخت در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها- ۵ درصد افزایش خواهد داشت.

پیش ازاین مجلس شورای اسلامی با تصویب درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت از محل اجرای هدفمندی یارانه‌ها مجوز افزایش ۳۸ درصدی قیمت حامل‌های سوخت را صادر کرد که بر این اساس قیمت بنزین سهمیه‌ای ۵۵۰ و بنزین آزاد به هزار تومان افزایش می‌یابد اما افزایش ۵درصدی، نرخ بنزین سهمیه‌ای را به ۵۸۰ تومان و آزاد را ۱۰۵۰ تومان برای هرلیتر می‌رساند.

به گزارش ایسنا، البته دولت مخیر است قیمت حامل‌های انرژی را به یک نسبت ثابت ( ۳۸ درصد) افزایش ندهد، بلکه می‌تواند قیمت برخی فرآورده‌های نفتی را با توجه به شرایط کشور بیش از این رقم افزایش دهد که در مقابل سوخت‌های دیگر افزایش کمتری می‌یابند.

البته در مصوبه جدید مجلس مشخص نشده است که دولت باید افزایش پنج درصدی فرآورده‌های نفتی را برای همه فرآورده ها به یک نسبت اعمال کند یا این که در این زمینه نیز ازادی انتخاب دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن