چه خبر؟

فروش خودرو با کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت از شنبه/ پایان بلاتکلیفی بازار خودرو

بازار خودرو پس از گذشت بیش از دوماه بلاتکلیفی، می‌رود از صبح فردا شنبه، رونق گذشته خود را بازیابد؛ بازاری که در این دوران با توقف نسبی خرید و فروش، خودروسازان را در وضعیت نامناسبی قرار داده است.

پس از جار و جنجال‌های فراوان و فراز و نشیب‌های بسیار و با تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، مدیران ایران خودرو و سایپا وعده دادند که با محاسبه نرخ‌های جدید بر اساس فرمول شورای رقابت ، فروش محصولات‌شان از شنبه ۱۴ اردیبهشت بر اساس قیمت‌های جدید انجام خواهد شد.

در این میان، معاون بازاریابی و فروش سایپا از فروش محصولات این شرکت از روز شنبه با قیمتهای شورای رقابت خبر داد و گفت: با محاسبه نرخهای جدید براساس فرمول شورای رقابت ، فروش محصولات این شرکت از شنبه ۱۴ اردیبهشت بر اساس قیمتهای جدید انجام خواهد شد.

محمد علی قادری خاطر نشان کرد: مشتریان می توانند از روز شنبه با مراجعه به نمایندگی های فروش سایپا در سراسر کشور و یا سایت فروش اینترنتی سایپا، خودروهای انتخابی خود را براساس قیمتهای جدید خریداری کنند.

همچنین مدیر فروش گروه خودروسازی ایران خودرو گفت: فروش محصولات این گروه از روز شنبه آینده براساس مصوبات شورای رقابت آغاز می شود. عبداله بابایی افزود: مردم می توانند به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری در نمایندگیهای مجاز گروه خودروسازی ایران خودرو، خودرو مورد نیاز خود را با قیمتی که شورای رقابت اعلام کرده است، خریداری کنند.

وی افزود: قیمت خودروهای خریدارانی که از ۱۷ بهمن اقدام به خرید خودرو از نمایندگی های مجاز ایران خودرو کرده اند هم بر اساس مصوباتی که از شنبه ارائه خواهیم داد، تعیین خواهد شد و چنانچه افزایش دریافت وجود داشته باشد به مشتریان بازگردانده می شود.

بابایی با عذرخواهی از شهروندان گفت: با مصوبات دولت و مستنداتی که به پلیس راهور دادیم از امروز مجوز شماره گذاری ارائه می شود و این دسته از مشتریان که حدود ۷۰ هزار نفر هستند ، می توانند شماره و پلاکهای خود را دریافت کنند.

پیش از این، جمشید پژویان رئیس شورای رقابت از تعیین شاخص‌های فرمول قیمت خودرو براساس متوسط تورم ۵۳٫۲۶ درصدی این صنعت خبر داده و گفته بود: تورم بخشی خودروهای کم‌تیراژ (به جز پراید، پژو، سمند و تیبا) معادل ۵۳٫۲۶ درصد در نظر گرفته شده، ضمن اینکه برای چهار مدل خودروی پرتیراژ به طور مشخص تورم بخشی مشخص شده که در همین حدود است.

در همین حال، تورم بخشی پراید ۱۳۱ با فرمان هیدرولیک بدون کیسه هوا ۵۰٫۸ درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا ۵۲٫۱ درصد، سمند ال ایکس EF7 بنزینی با کیسه هوا ۵۳٫۳ درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا ۵۲٫۱ درصد، پژو ۴۰۵ با ترمز ضدقفل و کیسه هوا ۵۹٫۷ درصد و رانا ۴۹٫۴ درصد اعلام شده است.

از شورای رقابت خبر می رسد قیمت خودروها براساس فرمول شورای رقابت بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت.

شورای رقابت دستورالعمل تعیین قیمت خودروهای ساخت داخل در هر سال را در جلسه اول اردیبهشت ماه خود به ترتیب زیر تصویب کرد:

بهای هر نوع خودرو در هر سال معادل خواهد بود با بهای آن خودرو در فروردین ماه سال قبل به اضافه حاصل ضرب بهای همان خودرو در فروردین ماه سال قبل در حاصل جمع نرخ تورم سالانه همان خودرو و ۵۰ درصد تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت در سال قبل منهای عدد ثابت ۲ درصد بهای همان خودرو در فروردین ماه سال قبل ( بهره وری مورد انتظار).

فروش خودرو با کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت از شنبه/ پایان بلاتکلیفی بازار خودرو

۱-pt= قیمت هر نوع خودرو در ابتدای سال پیشین

pt= قیمت هر نوع خودرو در سال مورد عمل

dz=تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت پایین ترین کیفیت گروه خودروها در سال پیشین بر اساس اعلام موسسه ملی استاندارد.

d=نرخ تورم سالانه تولید همان خودرو در طول یکسال بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

%۲ بهره وری سالانه مورد انتظار از خودرو سازان نسبت به سال پیشین

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن