موبایل

کسی هست که بداند گوگل دقیقا چرا موتورولا را خرید؟

چرا گوگل باید ۱۲٫۵ میلیارد دلار برای خرید موتورولا موبیلیتی خرج کند؟ تقریبا دو سال از زمان اعلام این تملک گذشته و یک سال هم هست که خرید، نهایی شده. با این حال سوالات هنوز وجود دارند و جواب ها، مدام بدتر می شوند.
بزرگترین مشکل این است که گنجینه پتنت های موتورولا آنقدر که پیش از این تصور می شد، ارزش ندارد. قاضی پرونده پتنت ها بین مایکروسافت و موتورولا در ردموند، حکم داده که مایکروسافت باید سالانه ۱٫۷ میلیون دلار بابت استانداردهای وای-فای و پتنت های ویدیو-انکودینگ موتورولا که در ایکس باکس و کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز ۷ استفاده شده اند، بپردازد.

حال آنکه موتورولا درخواست ۴ میلیارد دلار خسارت را کرده بود.

برای اینکه یک عمق میدان مناسب به شما بدهیم، اشاره می کنیم که با نرخ ۱٫۷ میلیون دلار در سال، ۳,۲۳۵ سال طول خواهد کشید تا گوگل بتواند ۵٫۵ میلیارد دلاری را که بابت پتنت های موتورولا پرداخت کرده، از جیب مایکروسافت در بیاورد. این حکم دادگاه نشان می دهد که پتنت های موتورولا، آنقدری هم که گوگل فکر می کرده ارزشمند نیستند. جالب اینجا است که یک منبع خبری می گوید موتورولا پرونده های مشابه در سرتاسر دنیا را هم باخته و پتنت های استاندارد برای این شرکت حکم یک پول سیاه را دارند.

این یک شکست بزرگ برای گوگل است که امیدوار بود بتواند از پتنت های موتورولا برای دفاع جدی در مقابل دعاوی رو به افزایش اپل استفاده کند. حالا که ارزش پتنت های موتورولا زیر ذره بین قرار گرفته، پرونده قبلی بر علیه اپل از درون منفجر شده، و فشار بر علیه استفاده از پتنت های استاندارد برای ممانعت از فروش محصولات رقبا زیاد گردیده، پر بی راه نیست اگر بگوییم که هر نوع منافعی از خرید پتنت های موتورولا در افق محو شده. شاید قصد گوگل این بود که یک سنگر محکم بر علیه پرونده های بعدی اپل بسازد، ولی در عوض وارد کسب و کار بی رونق اعطای لیسانس استفاده از استانداردها شد.

اما درآمد حاصل از اعطای لیسانس، مطمئنا چیزی نیست که بتواند ضررهای فصلی پیاپی موتورولا را موازنه کند چراکه محصولات فعلی در حال شکست در مقابل دستگاه های رقابتی اپل، سامسونگ و اچ تی سی هستند. البته گوگل بارها گفته که یک سری از محصولات را از قبل به ارث برده و باید تا نو شدن آنها صبر کرد، مدیر مالی شرکت حتی تا آنجا جلو رفت که بگوید تلفن های فعلی موتورولا با استانداردهای گوگل همخوانی ندارند، ولی شرکت مشغول ساخت موج بعدی محصولات نوآورانه است.

در این مدت موتورولا نزدیک ۱ میلیارد دلار ضرر کرده، ۳۰ درصد نیروی کار آن اخراج شده اند، و بخش گیرنده های تلویزیونی کابلی اش را هم به مبلغ ۲ میلیارد دلار فروخته؛ بخشی که شایعه بود گوگل در یافتن مشتری برای آن به مشکل برخورده بود.

دست و پا زدن موتورولا در وضع فعلی، حتی می تواند نقشی در جدایی اندی رابین از اندروید هم داشته باشد: رابین جزو کسانی بود که در درون گوگل برای خرید موتورولا تلاش می کرد، و منابع خبری می گویند که او تا آنجا پیش رفت که نقشه راه آینده موتورولا و کارمندان آن را هم مورد بررسی قرار دهد: «اندی پشت معامله ایستاد و فکر می کرد این برای گوگل مهم است.» اما مدیر عامل جدید موتورولا، دنیس وودساید که بر سر کار آمد و نگاهی به جزئیات کرد، هیچ اثری از نقاط قوتی که گویا رابین دیده بود، ندید «که این هم هیزم آتش شد و منجر به رفتن رابین.»

حالا آینده در پیش رو است و این بار سنگین بر دوش وودساید قرار گرفته تا موتورولا را به ریل باز گرداند، چه در داخل گوگل و چه در بازار بزرگ و بی رحم بیرون. شایعات درباره X Phone مدتی هست که دور سر ما می چرخند، رئیس هیئت مدیره گوگل، اریک اشمیت، قول داده که دستگاه هایی “شگفت انگیز” که “ما بعد تلفن” هستند را ببینیم و مدیر طراحی در موتورولا، جیم وایکز، گفته که شرکت در حال کار بر روی دستگاه هایی است که اندروید خالص روی آنها نصب است و “اندازه درستی” هم دارند. لری پیج هم به نوبه خودش روی عمر باتری و ماندگاری بدنه دستگاه تاکید کرده.

ولی تلفن های جدید نمی توانند تنها ارمغان موتورولا برای گوگل باشند، چون الآن هم تیم اندروید با همکاری شرکت های مختلف در قالب پروژه نکسوس، دستگاه های مرجع با مشخصات تقریبا رقابتی را عرضه کرده، اما چیزی که سری نکسوس موفق به آن نشده، ایجاد رقابت در سطحی معادل رهبر فعلی بازار یعنی سامسونگ است.

سامسونگ به خوبی توانسته سیستم عامل اندروید را در پشت لایه ای ضخیم -متشکل از رابط کاربری و نرم افزارهای اختصاصی خود- دفن کند. این شرکت به چنان چیرگی بزرگی در بازار موبایل دست یافته که هیچ شرکت دیگری -به جز اپل- به آن حد، حتی نزدیک هم نشده. اما با این وجود، باز هم دلیل نمی شود که گوگل بخواهد رابطه خود با قطب بازار موبایل این روزگار و در نتیجه آینده اندروید را به خطر بیندازد، آن هم در بازاری که داشتن روابط خوب با اوپراتورها، خود یک نیاز جدی است.

همه اینها ما را دوباره به این سوال ارجاع می دهد: گوگل واقعاً چرا موتورولا را خرید؟ جواب واقعی ۱۲٫۵ میلیارد دلار ارزش دارد!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن