کامپیوتر و اینترنت

سیستم امتیاز شخصیتی برای انسان ها تا ۵ سال آینده؟

ممکن است قبل از دیدن یک فیلم سینمایی در مورد آن کمی تحقیق کنید و نقدهای آن را بخوانید. سایتی مانند هم حاوی بررسی ها و امتیاز کاربران است و می توان با کمک آن فیلم های پرطرفدار و دارای امتیاز بالاتر را پیدا کرد.
اما موضوع امتیاز دهی فقط به فیلم ها خلاصه نمی شود و این روزها به همه چیز گسترش پیدا کرده. هنگام خرید یک گجت جدید سراغ بررسی ها و امتیازهای داده شده به آن می رویم و این ارقام و ستاره ها تاثیر زیادی روی انتخاب ما دارند.[تصویر:  x7ywk0bxa5fjqoivxxzf.jpg]

اما نظرتان چیست اگر انسان ها هم دارای یک سیستم امتیاز دهی باشند؟ به این معنی که هر کدام از ما توسط دیگران ستاره هایی دریافت کنیم و امتیاز ما توسط دیگران قابل مشاهده باشد. امتیاز هایی که روی ارتباطات ما با دیگران تاثیر زیادی خواهند گذاشت.

ممکن است موضوع به نظر عجیب بیاید اما برخی ادعا می کنند که طی ۵ سال آینده باید منتظر ظهور و توسعه چنین سیستمی برای انسان ها باشیم.

در واقع این سیستم همین الان هم در گوشه و کنار دنیا استفاده می شود. برای مثال سایت Ebay برای فروش اجناس دست دوم از چنین سیستمی استفاده می کند. اگر از خریدتان رضایت داشته باشید، به فروشنده ستاره می دهید و ستاره های جمع شده سبب می شود که دیگران اعتماد بیشتری به فروشنده داشته باشند.

سایتی مانند Klout هم روی این موضوع کار می کند که تاثیر اجتماعی شما چقدر است و تلاش می کند یک پیمانه اندازه گیری شخصیتی به وجود بیاورد. در کنار آن سایت های مشهور دیگر هم وجود دارند که روی این موضوع فعالیت زیادی کرده اند. یکی از مشهور ترین آنها سایت LinkedIn است که در آن دوستان و همکاران کاری می توانند شما را به دیگران توصیه کنند. آنجا مکانی است که مهارت ها و تخصص های شما در دسترس دیگران قرار می گیرد و نقش رزومه آنلاین شما را بازی می کند.

مثال دیگر سایتی مانند
Lenddo
است که برای پول قرض دادن یا پول قرض گرفتن است و سیستمی به وجود آورده که «خوش حسابی» شما را مشخص کند. در صورتی که کاربر خوش حسابی به شمار آیید، می توانید وام های بیشتر و بزرگتری دریافت کنید.

اگر همه اینها را کنار هم قرار دهید، متوجه می شوید که کم کم معیارهای امتیاز دهی به انسان ها در حال گسترش است. به همین خاطر است که گفته می شود تا سال ۲۰۱۸ باید منتظر چنین سیستمی باشیم که به صورت گسترده انسان ها را از نظر اجتماعی، مالی، شخصیتی و حرفه ای «امتیاز بندی» می کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن