چه خبر؟

شرط هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار جمعی از فعالان حوزه رسانه و فضای مجازی هماهنگی و همدلی را مهمترین نیاز امروز کشور دانست.

وی افزود: همدلی و هماهنگی بهترین سپر در برابر خطرات است و اگر آن را شکل دهیم در برابر دشمن آسیب ناپذیر شده و به سوی اهداف بلند حرکت می‌کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه قرآن مجید ما را به اعتدال دعوت می کند، تصریح کرد: هیچ‌گاه وحدت کامل به دست نمی آید و همیشه گرفتار افراط و تفریط بوده‌ایم ولی در ۸ سال گذشته، انصافاً اختلافات عجیب و غریبی پیش آمد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قبل از انتخابات مجلس نهم غربی‌ها و آمریکایی‌ها چهار موضوع حاد هسته‌ای، تروریسم، حقوق بشر و صنایع موشکی را مطرح کردند و تبلیغات سهمگینی علیه ما راه انداختند.

هاشمی رفسنجانی افزود: در آن ایام با مقام معظم رهبری ملاقات کردم و این مسائل را با ایشان در میان گذاشتم تا تدبیری اندیشیده شود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که تصور می‌کنم اگر همدلی در کشور ایجاد شود، بهترین وسیله دفاعی است و دشمنان را از حمله به ما بازمی‌دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من گفتم که الان این همدلی نیست و از کجا باید شروع کنیم و چون بحث انتخابات بود، طبعا باید از انتخابات شروع می‌کردیم.

وی ادامه داد: ایشان تاکید کردند که مجلس تریبونی است که نظرات مختلف گفته شود و اگر هم کسی خطا گفت دیگران به آن جواب می‌دهند و این خطر نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رمز پیروزی انقلاب اسلامی و عبور از دهه سخت انقلاب، همدلی بود و در سایه آن همه امواج خطرناک را پشت سر گذاشتیم که از معجزات انقلاب اسلامی به حساب می‌آیند.

هاشمی رفسنجانی افزود: انقلاب اسلامی از روز اول بر آراء مردم استوار بوده است و امام همواره بر انتخابات تاکید داشتند و ما همیشه در این کشور انتخابات داشتیم.

وی در پاسخ به برخی حضار که از او خواستند وارد عرصه انتخابات شود، اظهار داشت: اگر مطمئن بودم کسی غیر از من نمی‌تواند شرایط کشور را تغییر دهد، لحظه‌ای تردید نمی‌کردم و وارد عرصه می‌شدم.

هاشمی رفسنجانی گفت: هنوز بنا ندارم وارد صحنه شوم و کار من مشورت به مقام معظم رهبری است و با ایشان برادرانه و دوستانه همچون دوران گذشته گفت‌وگو دارم و فکر می‌کنم این بهترین راه است.

وی ادامه داد: در این شرایط که دشمن دنبال اختلاف‌افکنی است، برخی سعی می کنند بین من و رهبری را به هم بزنند؛ اما مصلحت نمی دانم که راه دیگری جز همکاری با رهبری را بروم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معتقدم اگر انتخابات به خوبی و با حضور انبوه مردم و پرشور برگزار شود، دشمنان ما را ۱۰ گام به عقب می‌راند اما اگر آلوده باشد، آنها سوء استفاده می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی افزود: انتخابات باشکوه که دشمنان ما اعتراف کنند بر اساس استانداردهای مدرن جهانی برگزار می‌شود، نیاز امروز ماست.

وی تصریح کرد:‌ البته همیشه انتخابات ما این طور بوده و ذات و ساختار ما دموکراتیک است و باید تلاش کنیم که متهم به دیکتاتوری و غیردموکراتیک بودن نشویم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتخابات پرشور به معنای آن نیست که یک حزب یا جریان باشد بلکه باید همه سلیقه‌ها در انتخابات حضور یابند و مردم به گزینه مورد نظر خود رای دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره «طرح تحول اقتصادی» اظهار داشت: طرح تعدیل اقتصادی از دولت من آغاز شد و ما بعد از جنگ قیمت بنزین را از ۵ تومان به ۳۰ تومان افزایش دادیم اما آب از آب تکان نخورد و کسی اعتراض نکرد اما وقتی کوپن را حذف کردیم تورم ایجاد شد.

هاشمی رفسنجانی افزود: در آن زمان سه ماه با تورم مواجه شدیم اما یک روز که من تهران نبودم، مقام معظم رهبری تلفن زدند و ما یک هفته‌ای اوضاع را سر و سامان دادیم و اینکاری که آقای احمدی‌نژاد انجام می دهد را انجام ندادیم.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای طرح‌های بزرگ باید برای طبقه نیازمند کشور تدبیری اندیشید، ادامه داد: راهکار برون رفت از وضع موجود، ایجاد نظام جامع تأمین اجتماعی است.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی در خصوص مواضع اخیر حبیب الله عسگراولادی درباره سران فتنه گفت که مواضع وی مثبت است و او از روی دلسوزی اظهار نظر کرده است.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهاد آمریکا برای مذاکره، گفت که تصمیم‌گیری در این زمینه با مقام معظم رهبری است و این نکته را در ادامه متذکر شد که اگر اوباما صادقانه برخورد کرده و از رفتار او علامت منفی دیده نشود، شاید رهبری آن را بپذیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره «دولت وحدت ملی» نیز توضیح داد که منظور وی از دولت وحدت ملی شکل گیری دولتی با حضوره همه نیروهای فعال در جامعه است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن