چه خبر؟

سیب ‌زمینی؛ سلول‌ها را جوان نگه می‌دارد

به گفته متخصصان تغذیه، سیب‌زمینی از جمله صیفی‌هایی است که برای پوست مفید است و پف اطراف چشم را می‌خواباند.سیب‌زمینی آب‌پز در درمان افسردگی موثر است و براساس نتایج پژوهش‌های انجام شده، سیب‌زمینی آب‌پز با افزایش ترشح هورمون سروتونین (هورمون احساس خوشبختی) به درمان افسردگی و بدمزاجی کمک می‌کند.از سوی دیگر سیب‌زمینی در عین حال برای سلامتی دندان‌ها مضر است.

براساس نتایج پژوهشی جدید، عادت به خوردن خوراکی‌هایی مانند سیب‌زمینی سرخ شده، در کار لعاب دهان که نقش محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی را دارد، اختلال به وجود می‌آورد.

در این پژوهش آمده است که خوراکی‌های حاوی کربوهیدرات، موجب اسیدی شدن لعاب دهان می‌گردد و زمینه را برای رشد میکروب‌های عامل پوسیدگی دندان هموار می‌کند و مواد معدنی مینای دندان را کاهش می‌دهد.

سیب‌زمینی به دلیل داشتن مقدار ویتامین سی، ضدبیماری اسکوربیت است و مردم کشور‌هایی که از این گیاه استفاده می‌کنند، کمتر به این بیماری دچار می‌شوند.برگ و میوه سیب‌زمینی به علت داشتن سولانین مخدر و آرام‌بخش است؛ ولی به علت سمی بودن نباید مورد مصرف داخلی قرار گیرد و باید فقط به عنوان ضماد و استعمال خارجی استفاده شود.

سیب‌زمینی دارای آنزیم مهارکننده است بنابراین ضدسرطان و ضدویروس است، مخصوصا سیب‌زمینی در این مورد از شیر یا سویا قوی‌تر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن