روانشناسی

چطور جنس مخالف را بشناسیم؟

آشنایی و رابطه با جنس مخالف برای شناخت و ازدواج این روزها رواج زیادی دارد. آنقدر که ازدواج های سنتی و خانوادگی در شهرهای بزرگ کمرنگ شده اند و خیلی از جوان ها ترجیح می دهند پیش از ازدواج با همسرشان آشنایی داشته باشند.
این که آشنایی های قبل از ازدواج خیلی وقت ها بهانه سوءاستفاده از فرد مقابل قرار می گیرد و این که خیلی ها از این روابط قصد ازدواج ندارند به کنار، اما عده زیادی هستند که مایلند بدانند این روش برای شناخت طرف مقابل و یک ازدواج هدفمند داشتن پاسخگو هست یا نه؟
همین ابتدای بحث باید یادآوری کنیم که خیلی وقت ها افرادی که از این روش برای شناخت فرد مقابل بهره می برند نه تنها به شناخت کاملی از فرد مقابل نمی رسند بلکه با مشکلاتی مثل ضربه های روحی، افسردگی، سوء استفاده های جسمی، روحی، مالی و… نیز مواجه می شوند.
در واقع وابستگی بسیار طرفین به یکدیگر (به خصوص خانم ها) آنها را از هدف اصلی که رسیدن به شناخت کامل فرد مقابل است، باز داشته و بیشتر درگیر مسائل و دل مشغولی های عاطفی می کند. برای مقابله با این مشکل دختر و پسر باید سعی کنند که ارتباطی سالم با یکدیگر برقرار نمایند.
ارتباط سالم میان دختر و پسر ارتباطی است که در یک چارچوب مشخص و منطبق بر ارزش های درست جامعه شکل میگیرد. برای اینکه افراد بتوانند در قالب ارتباط با جنس مخالف به شناختی کامل از او دست یابند و در نتیجه ازدواجی موفق داشته باشند توجه به برخی نکات لازم و ضروری است.

– برقراری ارتباط هدفمند با حضور و اطلاع خانواده ها
بسیاری از ارتباطاتی که امروزه میان دختر خانم ها و آقا پسرها شکل میگیرد هدف جدّی و ارزشمندی را دنبال نمی کند و صرفاً به قصد گذران وقت و لذت جویی می باشد.
به همین دلیل است که آسیب های ناشی از آن بسیار بزرگ و مهم تلقی شده و گاه افراد را به ورطه نابودی می کشاند. مانند دختری که پس از مدتی دوستی با جنس مخالف رابطه برقرار کرده
و چون آبرو و آینده خود را در خطر می بیند تصمیم به خودکشی میگیرد و یا پسری که پس از مدتی در می یابد که از نظر روحی، مالی و…
بازیچه ای بیش نبوده و الان به حس تنفر از جنس مخالف می رسد. در حالیکه که اگر ارتباط شان هدفمند و برای رسیدن به مقصودی مهم و ارزشمند بود برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کرده و می توانستند به نحو احسنت به آن دست یابند.

– برخورد مبتنی بر احترام با مراعات حدود شرعی
اگر دختر و پسر در این ارتباط با احترام و براساس ارزشهای درست جامعه با یکدیگر برخورد نمایند، رابطه شان به صورت مناسب و شایسته گسترش می یابد.

دوری از رفتارهای سبک، خودنمایی و جلب توجه جنس مخالف و حفظ حیا و عفت و صلابت شخصیت به هنگام برخورد با جنس مخالف از جمله عوامل بسیار مهمی هستند که آنها را در مسیر درست و حقیقی ثابت قدم داشته و در رسیدن به هدف یاری می رساند.

– شناخت واقعیت های جنس مخالف و دوری از خیال پردازی و ایجاد وابستگی
دختر و پسر باید توجه داشته باشند که هریک از آن ها متناسب با جنسیت خود دارای توانمندی های متفاوتی هستند که بر‌اساس آن توانمندی ها مسئولیت می پذیرند.
همین شناخت از جنس مخالف به دختر و پسر کمک میکند تا در انتخاب همسر از افراط و تفریط در خیالپردازی درباره‌ جنس مخالف بپرهیزند.
یعنی نه به بزرگ‌نمایی ویژگی‌های جنس مخالف بپردازند و آن‌ها را مبری از هر عیبی بدانند و نه اینکه نوعی هیجان منفی نسبت به آنها داشته باشند و نشناخته دشمنشان بدانند.
نمونه بسیار مهم این نکته شناخت روحیه برخی از آقا پسرها در برقراری ارتباط و سوء استفاده از دختر خانم ها است. لازم به ذکر است که این شناخت و ارتباط تا زمانی مناسب است که به وابستگی تبدیل نگردد.
منبع:تبیان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن