چه خبر؟

رد صلاحیت ۳۱۹ نفر در تهران/ هرکه با دولت در افتاد رد شد؟

به گزارش خبرآنلاین در حوزه انتخابیه تهران ۱۰۶۶ نفر داوطلب نمایندگی مجلس بودند که با توجه به آنچه که صفرعلی براتلو رییس ستاد انتخابات تهران اعلام کرده است از این تعداد ۷۴۷ نفر تایید و ۳۱۹ نفر نیز رد شده یا انصراف داده‌اند.
طبق پیگیری‌های خبرآنلاین این رد صلاحیت‌ها تنها شامل داوطلبان اصلاح‌طلب نبوده بلکه بسیاری از چهره‌های شاخص اصولگرا نظیر علی مطهری و حمیدرضا کاتوزیان و علی عباسپور نیز جزو این تایید نشده‌ها هستند. از سوی دیگر بسیاری از چهره‌های فراکسیون اقلیت مجلس نیز رد صلاحیت شده اند.
نکته جالب توجه در این رد صلاحیت‌ها این است که این رد صلاحیت‌ها توسط هیات اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور صورت پذیرفته است. جایی که قرار است تنها مدارک داوطلبان را ارزیابی کنند اما به نظر می‌رسد که بسیاری از این رد صلاحیت‌ها نه به خاطر نقص مدرک و نه به دلایل قانونی بوده است چرا که برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده عنوان کرده اند که در نامه وزارت کشور به آن‌ها عدم التزام به قانون اساسی و یا اصل ولایت فقیه دلیل رد صلاحیتشان بوده است.
از سوی دیگر بسیاری از چهره‌های رد صلاحیت شده جزء طراحان و امضاکنندگان طرح سوال از رییس جمهور بوده‌اند. باید منتظر بود و دید که دامنه رد صلاحیت‌ها در تمام کشور تا چه حد خواهد بود.
یکی از نمایندگان رد صلاحیت شده در گفت و گو با خبرآنلاین این رد صلاحیت‌ها را حرکت جدید جریان انحرافی نامیده است. نور‌الله حیدری نماینده مردم اردل و فارسان و عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با خبر‌آنلاین در خصوص ارزیابی‌اش از رد صلاحیت‌ برخی چهره‌های اصولگرا گفت: برخی چهره‌هایی مثل مطهری و عباس‌پور کسانی هستند که در ترکیب مجلس بعد اگر حضور داشته باشند موضع‌گیری‌هایشان نسبت به دولت تشدید می‌شود و به همین دلیل دولت به دنبال آن است که افرادی که از مواضع قاطع در خصوص دولت برخوردارند در مجلس نباشند.
اگر این تحلیل حیدری درست باشد به نظر می‌رسد دولت عزم جدی دارد تا مجلس آینده همسو با نظراتش باشد و به زبان دیگر دولت برای نمایندگان منتقد شمشیر را از رو بسته است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن