چه خبر؟

هشت اشتباهی که جوش‌های‌ تان را بدتر می‌کند

د رمان‌ها و داروهای بسیاری برای از بین بردن جوش‌ها وجود دارد اما گاهی همزمان انجام دادن این درمان‌ها چندان کار درستی نیست.
در اینجا فهرستی از تمام اشتباهاتی که ممکن است هنگام درمان آکنه‌های‌تان مرتکب شوید را آورده‌ایم تا با آگاهی کامل از بروز آن‌ها پیشگیری کنید.

آکنه و جوش از آن مشکلات رایجی است که اگر خودتان هم گرفتارش نباشید‌، حتما در اطرافیان‌تان کسانی هستند که همیشه با این مشکل دست به گریبان بوده‌ و مدام به دنبال راه‌حل‌هایی برای بهبود جوش‌های‌شان هستند.

درمان‌ها و داروهای بسیاری برای از بین بردن جوش‌ها وجود دارد اما گاهی همزمان انجام دادن این درمان‌ها چندان کار درستی نیست و می‌تواند بیشتر باعث دردسر بشود، به خصوص اگر چند تا از آن‌ها تجویز خودمان باشد

و سرخود و بدون مشورت با پزشک آن‌ها را انجام دهیم. در اینجا فهرستی از تمام اشتباهاتی که ممکن است هنگام درمان آکنه‌های‌تان مرتکب شوید را آورده‌ایم تا با آگاهی کامل از بروز آن‌ها پیشگیری کنید.

ادامه دهید حتی اگر جوش‌ها بدتر شد

اشتباه اول: رها‌کردن درمان در همان هفته‌های اول

اول از همه باید بدانید که پوست، خیلی آهسته و آرام به درمان‌ها پاسخ می‌دهد‌، حتی اگر فقط در عرض چند روز جوش زده ‌باشید‌، باز هم برای التیام آن‌ها نیاز به زمان زیادی دارید.

معمولا برای این‌که پوست به چنین درمان‌هایی پاسخ دهد باید حدود ۲‌تا ۶ هفته صبر کنید یعنی حداقل باید یک ماه درمان‌ها را ادامه دهید و در صورتی که هیچ‌ نتیجه‌ای نگرفتید و هیچ‌گونه بهبودی ندیدید، می‌توانید درمان را متوقف کنید چون احتمال دارد آن درمان با شما سازگار نباشد.

البته به یاد داشته باشید که در بعضی موارد در هفته‌های اول درمان پوست تحریک می‌شود تا جایی که گاهی آزاردهنده هم می‌شود اما شما نباید درمان را قطع کنید؛ دقت کنید آکنه‌ها عفونت نیستند بلکه نوعی التهاب پوستی هستند که می‌توانند قبل از بهتر شدن مدتی تشدید هم بشوند.

وقتی پوست‌تان پر از جای جوش‌ها می‌شود

اشتباه دوم: همه درمان‌ها را با هم امتحان کنید

افراد زیادی هستند که بعد از این‌که چند روز از محصولی برای درمان جوش‌ها استفاده می‌کنند و اثری نمی‌بینند،  استفاده از محصول دیگری را شروع می‌کنند و اگر باز هم در مدت کوتاه یک یا ۲ روز اثر مثبتی نبینند دوباره مصرف را قطع می‌کنند
و به سراغ محصول دیگری می‌روند البته گاهی هم همزمان چند درمان را با هم پیش می‌برند. لازم است بدانید بعضی از محصولات پوست را تحریک کرده و باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی برای مصرف‌کننده می‌شوند.

وقتی شخصی با تجویز خودش و بدون راهنمایی پزشک شروع به درمان آکنه‌هایش می‌کند، ممکن است با مصرف همزمان چند دارو یا استفاده از داروی نابه‌جا وضعیت پوستش را وخیم‌تر نیز بکند، تا جایی که ممکن است آکنه‌ها بزرگ‌تر شوند و شبیه لکه‌های بزرگ رنگی شوند و صورت شما را پر از لک کنند.

فقط کرم‌های خاص بخرید

اشتباه سوم: انتخاب محصول نامناسب

پاک‌کننده‌های خیلی قوی، صابون‌ها و تمام محصولاتی که در آن‌ها الکل وجود دارد می‌توانند آکنه‌ها را بدتر کنند، هر گاه خواستید محصولی برای پوست‌تان بخرید حواس‌تان باشد روی آن نوشته شده‌باشد

مخصوص پوست‌های چرب و مستعد آکنه یا عبارت غیرکموژنیک  «noncomedogenic»  نوشته شده‌باشد‌، در این نوع محصولات هیچ ماده‌ای وجود ندارد که منافذ پوستی را مسدود کند و در نتیجه آکنه‌ها تشدید شوند.

بعضی از مواد اولیه خاص در برخی محصولات آرایشی یا ضدآفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها به راحتی منافذ پوستی را مسدود می‌کنند و این مسدود شدن منجر به افزایش جوش‌ها می‌شود. اگر پوستی چرب و بدون آکنه دارید هرگز کرم یا محصولی که هر نوع روغنی را دارد نخرید، فقط محصولات بدون چربی البته اگر می‌خواهید جوش‌های‌تان بدتر نشود.

پوست‌تان را به حال خود رها کنید

اشتباه چهارم: دستکاری جوش‌ها

خیلی‌ها هستند که در اولین فرصت شروع به لمس کردن صورت‌شان و دستکاری جوش‌های‌شان می‌کنند. باید بدانید هرگونه تراکاندن و کندن جوش‌ها در زمانی که در حال درمان آکنه‌ها هستید

و از محصولات مختلفی استفاده می‌کنید می‌تواند روند درمان را مختل کند و برای شما نتیجه‌ای باقی نماند به جز پوستی پر از جای جوش.

استفاده از هرگونه وسیله غیر استریل و فروکردن آن در جوش‌ها می‌تواند باعث قرمزی و ملتهب شدن بیشتر و حتی تورم پوست شما شود.

معمولا افراد مختلف تمایل دارند هرگونه جراحت یا زخمی را دستکاری کنند و در طول روز چندبار و در فاصله‌های نزدیک با دست چک کنند که آیا زخم روی پوست آن‌ها تغییری کرده‌است

یا نه و حتی گاهی جراحت یا زخم را به خونریزی نیز بیندازند و همین کار باعث می‌شود جراحت یا زخم دیر بهبود یابد و حتی بدتر هم بشود.

وقتی بعد از یک ماه دوباره جوش‌ها می‌آیند

اشتباه پنجم: به‌محض خوب‌شدن آکنه‌ها مصرف را قطع کنید

هستند افرادی که به محض این‌که احساس می‌کنند پوست‌شان بهتر شده ‌است، مصرف داروها را قطع می‌کنند و دوباره بعد از مدت کوتاهی دچار همان مشکل قبلی می‌شوند.

باید بدانید مصرف کرم‌ها و لوسیون‌های ضدآکنه را نباید به یک‌باره قطع کرد بلکه باید به مرور اندازه مصرف را کم کمتر کرد تا یواش‌یواش قطع کنید. مثلا اگر اوایل ۲‌بار در روز استفاده می‌کردید،
بعد از خوب شدن جوش‌ها مصرف را یک بار در روز کنید، بعد یک روز در میان‌، بعد مصرف را ۲ بار در هفته کنید  و به مرور دیگر دارو را مصرف نکنید. بهتر است بدانید معمولا بین ۴‌ تا ‌۶‌‌ هفته بعد از قطع یک‌باره داروها احتمال دارد آکنه‌ها بازگردند.

برای خلاص شدن همیشگی بیشتر مردم مصرف حداقل یکی از داروها را تا مدت‌ها ادامه می‌دهند حتی اگر شده چند بار در هفته.

زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید

اشتباه ششم: خیلی دیر نزد پزشک رفتن

خیلی اوقات پیش می‌آید که آکنه‌های پوست شما را به شدت آزار می‌دهند ولی به‌هر دلیل مدام نزد پزشک رفتن را به تعویق می‌اندازیم، گاهی گرفتاری خود را بهانه می‌کنیم و گاهی وقت‌ندادن دکتری خاص را و گاهی هم…

تا به پزشک مراجعه نکنید‌، همچنان آکنه‌های‌تان باقی می‌ماند و احتمالا هیچ بهبودی در آن‌ها نبینید به خصوص اگر آکنه‌های‌تان دردناک شده یا جای جوش‌های‌تان بیشتر از همیشه شده ‌است یا دیگر درمان‌های قبلی که داشتید جواب نمی‌دهد.
لیف‌ جوش‌ها را بدتر می کند یا بهتر؟

اشتباه‌هفتم: شستن یا اسکراب مداوم پوست

اسکراب‌کردن پوست یعنی لایه برداری فیزیکی، مثل استفاده از لیف یا سایر اسکراب‌های موجود در بازار که دانه‌های ریزی هستند

که سطح صورت را لایه‌برداری می‌کنند، به طور کلی اسکراب وضعیت آکنه‌ها را بدتر می‌کند چون  اثر آن‌ها روی لایه محافظ پوست است و این می‌تواند تحریکات پوستی را افزایش دهد.

به جای آن خیلی ملایم پوست‌تان را با یک مایع شست‌وشو‌دهنده غیر حساسیت‌زا و با ph متعادل بشویید تا التهابات هم کاهش یابند البته حواس‌تان باشد که مایع شست‌وشودهنده را به خوبی از روی پوست آبکشی کنید چون اگر مقدار کمی از آن روی پوست باقی بماند احتمال دارد پوست شما را حسابی تحریک کند.
آکنه از کثیفی  و آلوده بودن پوست نیست که شما بخواهید با شستن آن را از بین ببرید. افراد زیادی هستند که وقتی جوش می‌زنند مرتب پوست‌شان را می‌شویند و اسکراب می‌زنند ولی باید بدانند که اگر آکنه از آلودگی و کثیفی بود پاها  بیشتر از همه جا جوش و آکنه داشتند.
هم قدیمی‌ها درمان شوند و هم جدیدها به وجود نیایند

اشتباه هشتم: زیاد یا کم مصرف کردن داروهای آکنه

یکی از مهم‌ترین تاکید‌های پزشکان این است که باید حتما مصرف داروهای ضدآکنه طبق دستور باشد و نباید میزان مصرف را به دلخواه خود کم و زیاد کنید، مطمئن باشید استفاده زیاد از داروها زودتر جوش‌ها و آکنه‌ها را بهبود نمی‌دهد

اما به طور حتم خشکی و قرمزی پوست شما را بیشتر می‌کند البته اگر کمتر از میزان توصیه پزشک  مصرف کنید یعنی مثلا یک شب استفاده کنید‌،
یک شب نه باز هم هیچ بهبودی در زمان مقرر نخواهید دید. شما باید حداقل نصف بطری کرم یا لوسیون تجویزی‌تان را مصرف کنید تا نتیجه خودش را نشان دهد. بسیاری از افراد وقتی بعد از یک یا ۲ هفته اثر کافی نمی‌بینند،

دیگر خیلی سفت و سخت دستور پزشک را اجرا نمی‌کنند و دیگر ۲ شب مصرف می‌کنند، ۲ شب فراموش می‌کنند یا پشت گوش می‌اندازند. مصرف کمتر از میزان توصیه شده شاید جوش‌های فعلی شما را بهتر کند ولی مسلما از به وجود آمدن جوش‌های جدید جلوگیری نمی‌کند.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که داروی‌ تجویزی را روی تمام مناطق تحت تاثیر مصرف کنید‌، اگر فقط روی جوش‌ها بزنید‌، ممکن است جاهای دیگر جوش‌های جدید بزنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن